Фланель і байка – це однакові чи різні тканини?
Помилка, що байка і фланель - одна і та ж тканина, яка просто по-різному називається, виникло через їхню схожість на дотик і на вигляд. Але все ж таки фланель і байка — це дійсно різні матеріали.
Однаково м'які та затишні, вони відрізняються складом та виготовляються за різними технологіями. Розкажемо, у чому відмінності та де застосовуються байка та фланель.
Байка: властивості та сфера застосування
Байка та фланель викликають однакові асоціації. У голові виникають образи немовляти, загорнутого в байкові пелюшки, і мами в затишному м'якому халаті.
Цей вид тканини виробляється вже понад 300 років. Байка вважається максимально гіпоалергенною, тому її широко застосовують у виробництві товарів для дітей, а також постільної білизни та домашнього текстилю.
У складі байкової тканини - натуральна шерсть або бавовна. Саржеве плетіння забезпечує високу щільність та м'якість матеріалу.
На сучасних виробництвах до натуральних складових додають синтетичні волокна, щоб підвищити еластичність та довговічність тканини.
Основні властивості байкової тканини
Крім характерної м'якості, байка має високу щільність - 369 г/м. Також, тканина має двостороннє начісування.
До її основних переваг відносять:
- Теплоємність. Матеріал чудово ізолює тепло. В одязі з байки тіло швидко зігрівається, але він не парить і добре пропускає повітря. Речі з цього полотна – чудовий варіант для холодної пори.
- Гігроскопічність. Використання байки для виготовлення постільної білизни та пелюшок обумовлено її властивістю добре вбирати вологу.
- Довговічність. Фактура матеріалу забезпечує тривалу зносостійкість. Байка не розтягується, не втрачає колір після прання. Також, на тканині не утворюються катишки у процесі експлуатації.
- Простий догляд. Байкова тканина не потребує спеціальних режимів прання, сушіння, прасування. Для догляду за нею не потрібно використовувати спеціальні засоби.
Речі із цієї невибагливої тканини підходять для повсякденного використання. Постійна експлуатація не пошкодить зовнішній вигляд і не погіршить фізичні характеристики, особливості тканини.
Де використовують байку
Раніше з байкового полотна шили переважно верхній одяг: плащі, накидки, батники. Також її використали у виробництві зимових жіночих суконь.
З розширенням асортименту тканин, байку стали застосовувати для пошиття ковдр, постільної білизни. При виготовленні верхнього одягу полотно застосовують як утеплювач або як підкладкову тканину.
Байку з бавовни застосовують для пошиття одягу малюків. Розпашонки, повзунки, сорочки виходять м'якими і зручними. Для дорослих відшивають піжами, хатні костюми, халати, пледи.
Фланель: властивості та сфера застосування
Головна різниця між байкою та фланеллю полягає у складі. Фланелева тканина - бавовняне полотно з начосом з одного або обох сторін.
Щільність матеріалу складає 150-210 г/м, крізь начіс можна розглянути плетіння. У 17 столітті фланель із додаванням вовни використовували для пошиття костюмів.
Фланель приємна на дотик, м'яка та добре зберігає тепло. Відмінно підходить для одягу, що носиться в холодну пору. Матеріал щільний, зносостійкий.
Основні властивості фланелевої тканини
Одна з важливих якостей фланелі – гіпоалергенність. Оскільки до складу фланелі входять натуральні волокна, тканина підходить для власників чутливої шкіри.
До основних характеристик фланелі відносяться:
- Теплоємність. Структура полотна та щільний пухнастий ворс утримують тепло і тіло швидко зігрівається в одязі такого матеріалу. При цьому тканина не перешкоджає циркуляції повітря, тому шкіра дихає та не потіє.
- Гігроскопічність. Так само, як байка, фланелева тканина добре вбирає та утримує вологу. Тому фланелеві пелюшки найпопулярніші.
- Зносостійкість. Щільна структура полотна відмінно витримує тертя та міцне на розрив. Не ушкоджується при згинанні чи розтягуванні, зберігаючи первісний вигляд.
- Нескладний догляд. Оскільки начісування на фланелевій тканині досить пишне, то при неправильному догляді можуть утворюватися катишки. Щоб уникнути цього, речі потрібно прати у делікатному режимі за температури не вище 40 градусів.
Носити одяг із фланелевої тканини рекомендується алергікам та маленьким дітям.
Де використовують фланель
Фланелеве полотно поширене у виробництві пелюшок, чепчиків, повзунків та іншого одягу для маленьких дітей. Дорослим із такого матеріалу шиють халати, сорочки, жилети, костюми та сукні. Особливо фланель тканина підходить для домашнього комфортного одягу та піжам.
Також, відшивають постільну білизну, яка відмінно підходить для зими.
На сферу використання фланелі впливає характер обробки. Суворе полотно, тобто необроблене, застосовують у технічних цілях, наприклад, виробляють ганчірки для прибирання будинку.
Після первинної обробки отримують гладкофарбовану фланель, яка підходить для підкладок і як утеплювач верхнього одягу. Для інших цілей використовують вибілену або білоземельну тканину, що має презентабельний вигляд.
Підсумуємо: то в чому ж різниця?
Фланель і байка мають схожість ворсистих тканин, хоча мають різний склад. Головна відмінність — фланель вдвічі тонша за байку. Це може впливати на вигляд та вагу виробів. Тому часто можна зустріти визначення, що фланель це тонка байкова тканина.
Обидва види матерії можуть складатися виключно з натуральних волокон або комбінованої суміші. Дев'яносто відсотків фланелі - це бавовняне полотно, а тканина байка напіввовняна.
Полотно з фланелі ніжніше та легше. Байкове більш грубе та важке.
Перевага, що поєднують обидва матеріали, - довговічність. Вироби з фланелі та байки десятиліттями зберігають зовнішній вигляд та властивості. Різноманітність сфер застосування дозволяють назвати ці тканини універсальним текстилем, надійність якого перевірена віками.