Валяння. Іграшки з вовни
Валяння з вовни відомо близько 8000 років. Є легенда, яка розповідає про те, що валяння з вовни було відкрито на ноїв ковчег — вівці ронили шерсть, товклися по ній і так з'явився перший вовняної валяного килим. Тисячоліттями основи цього рукоділля не змінювалися.
Сухе і мокре валяння з вовни
Валяти з вовни можна сухим і мокрим способом. Сухе валяння найчастіше вибирають для створення об'ємних робіт — іграшок, які в цій техніці виходять настільки милими і реалістичними, що їх хочеться погладити.
Мокре валяння, яке також називають плоским, застосовується для створення шарфів, рукавичок, валянок, сумок, брошок і так далі.
Валяння з вовни — процес досить простий, але трудомісткий. Так, валяти всім відомі валянки вважалося чоловічою справою, тому що жіночих сил на це не вистачало. Як же валяють шерсть?
Техніка валяння шерсті
Техніка валяння вовни досить проста. Сама текстура волокон вовни така, що вони можуть сплетаться і сплутуватися між собою практично «намертво», чим і користуються майстри валяння. В техніці мокрого валяння для прискорення роботи використовують так само воду, мило і поверхня, з якою зручно працювати. Оскільки необхідно максимально сплутати волокна вовни між собою, поверхня повинна забезпечувати тертя. Валяльщицы використовують бульбашкову плівку, бамбукові килимки, москітну сітку для цієї мети.
Для того, щоб почати валяти з вовни в техніці фелтінг, вам знадобиться:
-
спеціальна шерсть;
-
голки для валяння;
-
щітка або губка, на якій ви будете клеїти.
Прядки вовни накладаються один на одного на губці і протыкаются спеціальною голкою. Голка для валяння шерсті, найчастіше трикутна або зірчаста, має спеціальні зазублини, які і заплутують волокна вовни між собою. Працюючи голкою, майстер опрацьовує різні ділянки вовни з різною інтенсивністю, надаючи форму свого творіння. Робота по валянню з вовни — проста і монотонна, але в той же час дуже приємна. Тактильно працювати з хорошої, якісної шерстю — одне задоволення, та й готова іграшка, тепла, приємна, нікого не залишить байдужим. Сухе валяння також називають фільцеваніем.
Фильцевание або фелтінг — англомовне назву, відкриває безмежні можливості для творчості. При всій своїй простоті, техніка вимагає посидючості і граничної акуратності.
Техніка мокрого валяння будується на тих же принципах, тільки звалюється шерсть в мокрому вигляді за допомогою води, мильного розчину і рухів, схожих на прання руками про якусь поверхню.
Матеріали для фелтінг
Іграшки з вовни, які так популярні сьогодні, виготовляють в техніці фелтінг. Що ж потрібно для того, щоб включити іграшку?
-
Шерсть. Вовна для фелтінг буває різних видів. Сама бюджетна — груба, неочищена шерсть, яку майстрині кладуть всередину іграшки, щоб створити об'єм. Шерсть середньої ступеня очищення називають кардочес — напівтонких шерсть у якій волокна злегка сплутані і йдуть у різних напрямках. Кардочес так само називають вовняною ватою, за його схожість з ватою по текстурі. Найдорожча і сама гарна шерсть — тонка вовна у стрічці, повністю очищена і забарвлена, надає іграшок особливий лиск.
-
Голки для валяння. Голки валяльщицы, як і голки для шиття, розрізняються за номерами. Крім того, голки бувають прямі і зворотні — прямі голки «заштовхують» шерсть всередину, створюючи виїмку, а зворотні — витягають шерсть, дозволяючи створити ворс. Сама груба голка номер 36, вона відмінно валяє шерсть, але залишає помітні сліди, так що її часто використовують для внутрішніх робіт. Середня голка номер 38 підходить практично для всього, а найтонша голка 40 номер підійде навіть для самих тонких ділянок.
-
Щітка або губка. Оскільки в процесі роботи вам необхідно протикати шерсть голкою, вам потрібна основа, на якій ви будете безпечно працювати. Ви можете заощадити, взявши за основу товстий шматок поролону або губку для ванної. Існують спеціальні щітки для фелтінг, з дуже густою і довгою щетиною, але такі щітки коштують досить дорого.
Помічником в роботі може стати голкотримач — спеціальна ручка, що дозволяє зафіксувати відразу кілька голок,так робота йде куди швидше. Є так само машинки для валяння, проте це вже доля професіоналів.
Валяння і діти
Сухе валяння дуже подобається дітям, але тільки іграшки. Переваги таких іграшок незаперечні — ручна робота, натуральні матеріали, кожна іграшка — єдина у своєму роді унікальна. М'яка і затишна шерсть тепленька, дуже приємна на дотик і подобається дітям. До того ж, валяні іграшки дуже міцні і з ними можна грати навіть самим маленьким.
Сам процес цей для дитини дуже довгий і трудомісткий, результат досягається не відразу і маленьким непоседом станосітся нецікаво. Крім того, працювати потрібно довгою і гострою голкою, так що дуже легко поранитися. Майстрині попереджають, що раніше 8 років не варто пробувати з дитиною цей вид рукоділля, так що краще зробіть таку іграшку самі.
Гарних вам іграшок!
Також рекомендуємо подивитися наш декор для шиття і рукоділля за посиланням https://detskie-tkani.com.ua/g11060328-dekor-dlya-shitya